Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejdříve se trochu rozepíšu ohledně chovu suchozemských želv všeobecně. Když budeme vycházet z přirozených potřeb želvy, tak platí, že čím větší terárium, tím lepší. Želvy mají rády, když se můžou v teráriu "vyžít". Takže je vhodné umístění velkého množství smyslových podnětů - a do malého terárka toho moc umístit nemůžeme.

Určitě je ale potřeba myslet i na údržbu, takže volíme přehledné uspořádání kořenů, větví, kamenů, a dalších přírodních materiálů. Nutné ovšem je vše důkladně dezinfikovat, aby se neriskovalo zanešení "něčeho" z venku.

Pro jedno mládě nám postačí terárium o rozměrech zhruba 90*50*50*, s miskami na vodu a potravu, osvětlením, substrátem, místem na výhřev a dekoracemi (kameny, kořeny, větve).

Jelikož se jedná nejen o africké želvy, ale i o poddruh želv obývající teplejší části Afriky (Namíbie, Etiopie, jižní Súdán) musíme tomu uzpůsobit i podmínky v teráriu.
Geochelone pardalis babcocki pobíhají většinu dne pod horkým a ostrým africkým sluncem, takže musí mít alespoň přibližné podmínky v chovu. Osobně svítím dvěma zářivkami, Repti Glo 10.0 - pro dotaci UV-B  záření, a Sun Glo s plným spektrem denního světla.

Teplotu udržujeme do 28°C (doporučuji rozmezí cca 24-27°C) přes den, a v noci je možný pokles až k 15 °C. Pod žárovkou udržujeme hodnoty kolem 35°C.
Vlhkost není nutné hlídat, postačuje rozpětí od 40-60% RVV.

Jako substrát používám neprašné hobliny.

Pokud se jedná o mláďata, udržujeme substrát dostatečně vlhký - ne však přemokřený.

V létě je vhodný chov venku, pokud noční teploty neklesají pod 15°C. V jiném případě musí mít želvy k dispozici skleník, vyhřívaný na teplotu 16-18°C - platí to i za deštivého počasí.

Krmíme různými bylinami a senem. Zřídka podáváme trochu ovoce a kořenové zeleniny, v zásadě se ale podobnému krmení vyhýbáme. Dbáme na dotace vápníku, zvlášť u mláďat je to nesmírně důležité pro zdravý vývoj krunýře a kostí.
Doporučuji stravu co nejčastěji obměňovat, jinak si želvy zvyknou na jednotvárnost krmení a jiné druhy potravy odmítají.
NEPODÁVÁME HLÁVKOVÝ SALÁT. K dispozici musí být stále čerstvá čistá voda v mělké misce.

Tento poddruh nepotřebuje zimovat, je však vhodné dopřát želvám klidové období se sníženou teplotou (a s tím souvisejícím sníženým příjmem potravy).